Jej konstrukcja oraz zasady funkcjonowania są podobne do spółek osobowych. Często określana „ułomną osobą prawną”, ponieważ nie posada osobowości prawnej, co nie oznacza, że jest to jej wada. Wszystko zależne jest od biznesu, który w jej ramach funkcjonuje. O tym, na ile warto wybrać tą firmę finansowania dobrze zapytać odpowiednich doradców, którzy dodatkowo pomogą nam w księgowości w przypadku tej czy innej formy działalności https://ragnsells.pl/biznes-w-internecie-i-placenie-podatkow/.
Spółkę cywilną może założyć dwóch lub więcej przedsiębiorców. Pomijając pewnego rodzaju kwestie indywidualne, które leżą w gestii samego przedsiębiorcy, należy zwrócić uwagę na fakt, że wspólnikami mogą być jedynie osoby posiadające status przedsiębiorcy Tym samym wymagany jest wpis tych osób do rejestru CEIDG, jeżeli nie był wcześniej dokonany https://ragnsells.pl/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej/. W praktyce najczęściej taką spółkę zakładają osoby fizyczne, nie ma jednak żadnych przeszkód, aby były to także osoby prawne.
Przedsiębiorcy „zrzeszeni” w spółce cywilnej nie dysponują taką swobodą jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej — wiążą ich bowiem zapisy umowy, która może np. ograniczyć zakres samodzielnie podejmowanych przez wspólnika czynność. Pomimo nieco większego stopnia skomplikowania i nieco większej liczby formalności spółka ta jest wygodnym narzędziem do prowadzenia biznesu, niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że opiera się w bardzo dużej mierze na zaufaniu. Wyłączenie wspólnika ze spółki cywilnej, jeżeli działa on na jej szkodę, jest praktycznie niemożliwe wskutek braku odpowiednich regulacji prawnych.
Analogicznie do jednoosobowej działalności spółka cywilna wiąże się z odpowiedzialnością nie tylko swoim majątkiem, lecz także majątkiem wspólnika (wspólników). Należy więc rozważyć, czy będziemy prowadzić na tyle bezpieczny biznes, aby rozwiązanie to było w jego przypadku zasadne.
Spółka cywilna jest najprostszą zarówno w założeniu, jak i funkcjonowaniu spółką spośród wszystkich istniejących na rynku (stąd też jest spółką najczęściej spotykaną na rynku). Nie ma osobowości i podmiotowości prawnej, stąd też nie może być podmiotem praw i obowiązków, którymi w tym przypadku są jej wspólnicy, ponadto nie podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych. To rozwiązanie jest przewidziane zarówno przedsiębiorcom zaczynającym swoją przygodę z e-biznesem, drobnym sklepom i serwisom internetowym, jak i wszystkim tym, którzy nie dysponują dużym kapitałem inwestycyjnym, jako przejściowe rozwiązanie. Pozwoli im ono postawić pierwsze kroki w biznesie, w przyszłości zaś będą mogli przekształcić spółkę w bardziej skomplikowaną i bezpieczniejszą formę prawną.