Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jaki program do obróbki i edycji wideo będzie dla Was najlepszy? Znajdujecie się na samym początku Waszej wielkiej filmowej kariery i nie jesteście pewni co spełni Wasze oczekiwania? Na rynku znajdziemy kilka perełek, które sprawią, że nasze wideo będzie interesujące i nowoczesne, sprawiając, że wyświetlenia na Youtube będą się same generować.

OPROGRAMOWANIE PŁATNE

Właściwie na rynku znajdziemy pięć programów godnych uwagi, które wymagają zakupu i będą to:

  • Adobe Premiere Pro
  • Sony Vegas Pro
  • Avid Media Composer
  • Edius
  • Final Cut Pro X

Wszystkie powyższe programy są świetnymi narzędziami do edycji wideo. Wykorzystywane są przez użytkowników zaawansowanych i specjalistów. Pomiędzy nimi można doszukać się nieznacznych różnić, natomiast każdy z tych programów umożliwia tworzenie filmów w formacie 4K, obsługuje większość formatów i większość typów plików. Dodatkowo programy te posiadają obsługę proxy, dzięki czemu nawet z plików nagrywanych w formacie 8K możemy wygenerować bardzo ciekawe wideo w formacie Full HD, a następnie ponownie ten plik wyrenderować w 8K.

Dodatkowo programy te posiadają obsługę wtyczek oraz zakresy, dzięki którym możemy zweryfikować czy dany materiał ma dobrą kompozycję kolorów oraz umożliwiają układanie kilku filmów jednocześnie. Należy pamiętać, że każdy program to tylko zestaw narzędzi które wykorzystujemy do właściwej obróbki wideo i bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, który z tych programów będzie dla Was odpowiedni.

Prawdę mówiąc tylko od nas i naszego wyczucia oraz umiejętności będzie zależeć jaki będzie ostateczny efekt naszego filmu. Natomiast o ile myślimy o filmowaniu w celach zarobkowych, i jeśli chcemy to robić regularnie, to większość ofert jakie znajdziemy będzie wymagać od redaktora, czyli od nas znajomości środowiska Adobe, czyli Premiere Pro. Jest to oprogramowanie, które często wykorzystywane jest przez studia filmowe https://studio-blysk.com/o-nas.

OPROGRAMOWANIE DARMOWE

Spośród oprogramowania darmowego możemy znaleźć trzy propozycje godne uwagi i polecenia. Będą to:

  • Avid Media Composer Light – przeważnie wykorzystywany do edycji dużych produkcji filmowych. Interesujący jest fakt, że znana wszystkim Incepcja z Leonardo Di Caprio była montowana właśnie w tym programie. Avid jest zdecydowanie świetnym programem jako punkt wyjścia na samym początku naszej filmowej kariery.
  • DaVinci Resolve Lite – okazuje się, że większość filmowych produkcji ma korekcję i gradację kolorów wykonaną właśnie za pomocą tego oprogramowania. Resolve to środowisko stworzone właśnie w kierunku korekcji kolorów i jeśli to odpowiednio opanujemy to z pewnością będziemy mogli to wykorzystać w przyszłości.
  • Lightworks – jest to idealne programowanie jakie możemy potraktować jako punkt wyjścia.

Podsumowując musimy pamiętać, że jeśli myślimy o poważnej karierze filmowej to najrozsądniej będzie wybrać oprogramowanie, za które niestety będziemy musieć zapłacić. Jest to o tyle istotne, że nawet pomimo swojej ceny płatne programy od początku pozwalają nam poznać profesjonalne środowisko, którego stopniowo się uczymy i poznajemy. Spośród programów płatnych najciekawsza opcję stanowi Adobe Premiere Pro, z tego względu, że oferuje ogromną ilość materiału do nauki między innymi na Youtube, poznajemy potężne środowisko Adobe, mamy dostęp do licznych wtyczek, a większość firm wymaga przeważnie od redaktorów https://studio-blysk.com/ znajomości Premierę Pro najlepiej w połączeniu z After Effects.