Realizacja fazy projektowej nigdy nie należy do najprostszych. Prace nie zawsze bowiem przebiegają zgodnie z założeniami, a kosztorys wykończenia wnętrz niejednokrotnie przekracza założone limity. Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak warto dopilnować, aby wykończenia wnętrz były estetyczne i zmieściły się w ostatecznym budżecie. Jak to zrobić? Jak zabrać się za projekt wnętrz? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu!

Wykończenia wnętrz nie muszą być ciężkie w realizacji

Architekt ukończył pracę, materiały zostały zamówione, a ekipa przystępuje do realizacji. Teoretycznie wszystko powinno być proste, a także przebiec szybko i sprawnie. Jednak wykończenia wnętrz nigdy takie nie są. Dlaczego? Projekt wnętrza wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, a także świetnie zrealizowanego planu architektonicznego, aby ostatecznie spełnił wszelkie kwestie natury estetycznej. Dotyczy to szczególnie wykończenia ścian, które w zasadzie przyciągają najwięcej uwagi.

Przemyśl, zaplanuj i dogadaj ze specjalistami wykończenie wnętrza

Cały kosztorys warto podzielić na etapy i ustalić z ekipą, co jest najbardziej potrzebne, a następnie doprecyzować 

Wykończenia wnętrz - jak je zrealizować?

terminy realizacji. Projekt wnętrza jest uzależniony przede wszystkim od powierzchni. Najtrudniejsze może być wykończenie mniejszego domu, gdyż bez spiętych deadlinów materiały będą one niszczały i ograniczały pole do pracy. Dostawy należy zaplanować w taki sposób, aby nie zawadzały i nie zabierały zbyt dużo miejsca ze względu na ograniczoną przestrzeń. Zazwyczaj prace wykończeniowe powinny w pierwszych tygodniach skupić się na elementach podstawowych, czyli: 

  • montażu instalacji podtynkowych,
  • zabudowie elementów w ścianach i sufitach 
  • instalowaniu baterii podtynkowe, odpływów prysznicowych itp. 
  • implementacji ogrzewania,
  • wszystko co w późniejszych etapach wymagałoby ponownego kucia ścian, a także poprawki zrealizowanych dotychczas elementów.

Kolejne etapy realizacji projektu wnętrz

Następnym krokiem są materiały posadzkowe i wyposażenie łazienek oraz kuchni. Już na tym etapie wykończenia wnętrz warto przemyśleć wybór odpowiednich drzwi, gdyż często realizacja takiego zamówienia trwa bardzo długo, a od niej zależy np. ustalenie wysokości posadzki pod progi.

 

W kolejnej partii warto zamówić posadzki i zabrać się do malowania wnętrz. Drewno lub materiały drewnopochodne należy przechowywać w taki sposób, aby nie były narażone na kontakt z wilgocią bądź farbą. Wypaczone panele nie będą nadawały się do montażu. Na koniec pozostają drobne elementy, które nachodzą na gotowy projekt wnętrz, czyli lampy, krzesła z podłokietnikami, osprzęt elektryczny, gniazda i drobne dekoracje.

Sprawdź również inne artykuły: Kalendarz ogrodnika, czyli przygotuj się na prace w ogrodzie!