Czasami sytuacja życiowa zmusza nas do wzięcia kredytu. Mimo że jest to bardzo poważne zobowiązanie, niekiedy nie ma wyjścia i trzeba podjąć taką decyzję. Po pewnym czasie może pojawić się kolejny dylemat w postaci konieczności sprzedaży mieszkania jeszcze przed jego spłatą. Nie jest to łatwe zadanie, ale do niemożliwych również nie należy.
Sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa
Osoby, które zakupiły mieszkanie dysponując własną sumą pieniędzy, nie muszą się martwić większymi ograniczeniami w trakcie sprzedaży. Zaczerpnięty kredyt hipoteczny również nie musi być przeszkodą, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość. Choć cała procedura istotnie różni się od standardowej sprzedaży nieruchomości, nie powinna sprawiać większych kłopotów zarówno po stronie nabywcy, jak i osoby sprzedającej.
Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką?
Aby bezproblemowo sprzedać mieszkanie z hipoteką należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim należy znaleźć kupca. W tym celu możemy skorzystać z pomocy w biurze nieruchomości lub podjąć się samodzielnego poszukiwania nabywcy.
Kiedy już znajdziemy kupca, należy udać się do banku, w którym udzielono nam kredytu. Musimy wówczas odebrać zaświadczenie o kwocie aktualnego zadłużenia. W banku powinniśmy otrzymać również promesę, czyli dokument świadczący o wykreśleniu hipoteki z księgi wieczystej. Dzięki temu nabywca mieszkania będzie miał pewność, że tuż po spłacie kredytu przez sprzedającego, bank udzielający kredytu nie będzie miał już żadnych praw do tej nieruchomości.
Następnym ważnym etapem sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem jest sporządzenie umowy przedwstępnej. Można ją sporządzić w formie aktu notarialnego, ale nie jest to wymóg konieczny. Umowa ta musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące transakcji.
Obie strony muszą także pamiętać o podstawowym zabezpieczeniu finansowym. Zadatek wynosi zazwyczaj ok. 10% wartości mieszkania. Umowa powinna uwzględniać podział dokonywania płatności na dwie transze. Jedna musi być wówczas przekazana na konto banku w wysokości kwoty pozostającej do spłaty i druga, pomniejszona o wartość zadatku, trafiająca bezpośrednio do osoby sprzedającej nieruchomość.
Ostatnim krokiem będzie podpisanie umowy sprzedaży mieszkania. W tym przypadku dokument musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Od nas wówczas zależy czy notariusz zajmie się wykreśleniem z księgi wieczystej nieaktualnych wpisów dotyczących kredytu hipotecznego, by na ich miejscu pojawiły się nowe. Możemy również zająć się tym sami.
Na koniec, po otrzymaniu środków należy zwrócić się jeszcze raz do banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego w celu odebrania zaświadczenia związanego z uregulowaniem zobowiązania. Taki dokument da nam pewność, że nie mamy już żadnych zaległości, a sprzedaż mieszkania przebiegła prawidłowo i zgodnie z przepisami.
Podsumowanie
Sprzedaż mieszkania z hipoteką jest możliwa, ale wymaga od nas posiadania adekwatnej wiedzy i świadomości potencjalnych zagrożeń. Znalezienie kupca mieszkania i przygotowanie odpowiednich dokumentów jest tutaj kluczowe. Jeśli więc zadbamy o szczegóły na każdym etapie procesu powinno się udać sprzedać mieszkanie bez większych trudności nawet, jeśli jest ono obciążone kredytem hipotecznym.
Sprawdź również: Meble skandynawskie i ich popularność – wszystko, co trzeba wiedzieć