Księga wieczysta to najważniejszy oprócz aktu notarialnego dokument, który potwierdza formę i status własności konkretnej nieruchomości bądź lokalu. Księga wieczysta jest dokumentem powszechnie dostępnym, dlatego każda zainteresowana osoba ma możliwość zapoznania się z wszystkimi informacjami znajdującymi się w księdze wieczystej. Warto jednak zapoznać się z tym, co zawiera każda księga wieczysta, kiedy powinniśmy zajrzeć do księgi wieczystej, a także w jaki sposób znaleźć numer konkretnej księgi, którą jesteśmy zainteresowani.
Czym jest księga wieczysta i co się w niej znajduję?
Księga wieczysta, jak wspomniano, jest dokumentem który w bardzo syntetyczny i jasny sposób określa stan prawny nieruchomości. Każda księga wieczysta ma dokładnie taki sam układ, co zwiększa przejrzystość wyszukiwania konkretnych informacji. Księga wieczysta składa się z czterech działów, który zawiera informacje o różnych obszarach związanych z nieruchomością. W dziale I znajdziemy podstawowe informacje o nieruchomości takie jak jej adres, liczba pomieszczeń, liczba kondygnacji, jej powierzchnią, a także informacje o prawach, jakie ma właściciel wraz z prawem własności do konkretnej nieruchomości. W dziale II księgi wieczystej znajdziemy informacje o właścicielu nieruchomości, a także jej użytkownikach, którzy są zapisani w ramach prawa o wieczystym użytkowaniu nieruchomości. Dział III to dział obejmujący informacje o obciążeniach nieruchomości, a także ewentualnych służebnościach gruntowych, które wyjaśniają, czy ktoś ma możliwość przechodzenia przez teren naszej działki. W dziale IV znajdziemy informacje o wpisach hipotecznych czyli wartości takiego wpisu, rodzaju hipoteki, oraz opóźnieniach i obciążeniach danej nieruchomości.
Kiedy powinniśmy zajrzeć do księgi wieczystej?
Księga wieczysta powinna zostać przez nas dogłębnie przestudiowana w momencie, gdy jesteśmy zainteresowani zakupem nieruchomości. W przypadku akceptacji warunków transakcji kupna nieruchomości dwie strony spisują umowę przedwstępną. To właśnie jest idealny moment na to, by sprawdzić stan nieruchomości od strony prawnej. Kupując nieruchomość bez weryfikacji księgi wieczystej, mogą czekać nas niemiłe niespodzianki takie jak wpis o użytkowaniu wieczystym obcej dla nas osoby lub hipotece na mieszkanie, o której nie mieliśmy żadnej wiedzy. Jeżeli decydujemy się na zakup lokalu w nieruchomości będącej wspólnotą wielu osób, koniecznie upewnijmy się, że osoba sprzedająca lokal jest faktycznym właścicielem mieszkania.
W jaki sposób znaleźć numer księgi wieczystej?
Obecnie księgę wieczystą możemy przejrzeć zarówno w Sądzie Rejonowym, jak i przez internet. W celu znalezienia odpowiedniej księgi wieczystej niezbędna jest znajomość jej numeru, który jest unikatowy dla każdej nieruchomości. Ze względu na dość skomplikowaną formę budowy numeru, najłatwiejszym sposobem będzie skorzystanie z przeglądarki ksiąg wieczystych online, która jest dostępna w internecie. Pierwsze 4 znaki numeru księgi to oznaczenie odpowiedniego Sądu Rejonowego. Po ukośniku numer składa się z 8 cyfr symbolizujących numer nadawany według repertorium ksiąg wieczystych. Po następnym ukośniku mamy numer kontrolny. W celu identyfikacji odpowiedniego numeru, bez problemu możemy udać się do Sądu Rejonowego i tam w wydziale ksiąg wieczystych skorzystać z pomocy urzędników.
Przeczytaj również o: zasadach wykończenia wnętrz, Meble skandynawskie i ich popularność – wszystko, co trzeba wiedzieć