Kamień dekoracyjny to podstawowy materiał budulcowy wykorzystywany przy tworzeniu nawierzchni, dekoracji, murków, klombów a także elementów małej architektury. Poszczególne rodzaje kamienia różnią się wyglądem i właściwościami dlatego należy je rozsądnie dobierać. Jak to robić właściwie?
Kamień w ogrodzie ma uniwersalne zastosowanie, gdyż łączy w sobie funkcjonalność (jest to materiał wytrzymały, odporny na wiele niekorzystnych czynników) oraz walory dekoracyjne (duży wybór barw i form). Warto zachować pewien rozsądek i nie przesadzać z jego ilością; w przeciwnym wypadku zielony zakątek stanie się karygodnie sztuczny.
Kamienie należy dobierać tak, aby swoim wyglądem (barwą, fakturą i rodzajem) pasowały do domu, budynków gospodarczych, małej architektury, a także ogrodzenia. Jeśli chodzi o barwę, może być taka sama lub przeciwnie – kontrastująca. Kamień może podkreślać konkretny styl, np. otoczaki w ogrodzie rustykalnym, marmur – w klasycznym, a granit – w angielskim. Kolejny aspekt to zastosowanie kamienia. Murki powinno się budować z kamieni płaskich lub posiadających regularny kształt; nawierzchnie zaś lub schody – z kamieni wytrzymałych i odpornych na ścieranie.
Kamień ogrodowy do budowy nawierzchni powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Poza wspomnianą powyżej wytrzymałością i odpornością na ścieranie istotna jest jego faktura. Ważne jest, aby po deszczu umożliwiał poruszanie się bez ryzyka upadku. Każdy z kamieni, np. serpentynit, granit, kwarcyt, marmur, bazalt, otoczak i piaskowiec, ma swoje cechy charakterystyczne, niektóre są z naszego punktu widzenia korzystne, innej – mniej. Na przykład piaskowiec jest chropowaty, ale jednocześnie mniej wytrzymały od innych skał https://www.e-akemi.com. Marmur jest z kolei odporny na ścieranie, ale bardzo śliski. Dobór odpowiedniego kamienia jest więc sztuką wyboru i kompromisów. Przy budowie nawierzchni trzeba zachować 1–2% boczny spadek z jednej lub dwóch stron – wtedy nie będzie zalegała na niej woda po deszczu.
Popularnym trendem jest tworzenie ogrodów żwirowych, np. rabat. Takie nasadzenia często odnoszą się do stylów orientalnych i śródziemnomorskich. Uprawia się w nich rośliny ozdobne, a także zioła. Jako główny budulec wykorzystuje się jasny żwir o różnych frakcjach. Takie podłoże ma także inny atut – ogranicza zachwaszczenie. Pod warstwą żwiru powinna się znajdować agrowłóknina, która dodatkowo utrudnia wzrost chwastom. Ogród żwirowy https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html obsadza się zielenią, korzystając z podstawowych zasad tworzenia rabat. Kompozycję warto podkreślić większymi kamieniami. Powinno się je wkopać w ziemię w 1/3 powierzchni, wtedy wyglądają naturalniej i dają wrażenie, iż znajdują się w tym miejscu od długiego czasu. Pewnym uzupełnieniem mogą być klomby ogrodowe z kamienia.
Chcesz wiedzieć również jak wybrać telewizor zajrzyj do artykułu Jaki telewizor kupić…