Sprzątanie mieszkania nie dla każdego jest ulubionym zajęciem. Jeśli dodać do tego życie w pośpiechu oraz idący za tym brak czasu, uprzątnięcie bałaganu stanowi nie lada wyzwanie. Na szczęście na rynku istnieje wiele firm, oferujących usługi sprzątające. Jak prezentuje się ich aktualny cennik?

Przedsiębiorstwa, a osoby prywatne

Chcąc posprzątać mieszkanie lub dom, możemy skorzystać z firmy świadczącej takie usługi lub zlecić je osobie, która pracuje w tym fachu dorywczo. W internecie widnieje mnóstwo ogłoszeń, w którym polecają się np. emerytki chcące w ten sposób dorobić. Czym kierować się przy wyborze?
Jeśli chcemy, aby nasze cztery kąty w krótkim czasie lśniły czystością lub nasze zamówienie dotyczy generalnych porządków (np. przed Świętami Bożego Narodzenia), lepiej zdecydować się na większą firmę. Jest to z reguły kilka osób pracujących w ramach działalności gospodarczej, posiadających profesjonalne akcesoria sprzątające. Taka grupa świetnie sprawdzi się także przy oczyszczaniu lokum po zakończonym remoncie.

Za wynajęciem osoby prywatnej przemawiają mały metraż i brak presji czasu. Może ona przychodzić do naszego mieszkania raz, czy dwa razy w tygodniu i sprzątać na bieżąco lub zaoferować jednorazową usługę kompleksową.

Od czego zależy cena sprzątania?

Kształtuje się ona pod wpływem wielu czynników. Są to m.in.:

  • wielkość i lokalizacja firmy sprzątającej;
  • wielkość mieszkania;
  • poziom zabrudzenia lokalu;
  • rodzaj oferowanej usługi (np. kompleksowa, jednorazowa, ekspresowa);

Warto wspomnieć, że mycie okien jest inaczej wyceniane, aniżeli czyszczenie podłóg. Wymaga ono bowiem większego nakładu pracy. Należy również wziąć pod uwagę województwo, na którego terenie działa usługodawca (najwięcej zapłacimy w okręgu mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim).

Cennik usług

Poniżej znajdują się stawki za poszczególne czynności porządkowe. Każda firma ustala własny kosztorys na podstawie wcześniej wymienionych czynników, więc są one przedstawione orientacyjnie.
Jednorazowa wizyta obejmująca mycie podłóg, luster, ścieranie kurzu, umycie łazienki i kuchni kosztuje ok. 150 zł i dotyczy mieszkań do 40 mkw. Im większy metraż, tym wyższy koszt sprzątania. Przy 50 mkw. wynosi on ok. 200 zł, kwota za posprzątanie 70 mkw. oscyluje w granicy 300 zł.
Coraz popularniejsze staje się sprzątanie w abonamencie. Co właściwie ono oznacza? Zleceniobiorca przyjmuje opłatę z góry — zwykle jest to ok. 250-300 zł — i zobowiązuje się doprowadzić lokum do czystości cztery razy w tygodniu o ustalonej przez nas porze.

Za usługi takie jak: mycie okien, pranie tapicerki meblowej, czyszczenie terakoty musimy uiścić dodatkową opłatę. Doprowadzenie jednoskrzydłowego okna do pierwotnego stanu to koszt rzędu 30 zł, natomiast okien dwuskrzydłowych 50 zł. Wypranie tapicerki fotela uszczupli nasz portfel o 60 zł, za umycie 1 mkw. terakoty firmie należy się zaś ok. 7 zł.

Musimy liczyć się z tym, że wybierając profesjonalistów w dziedzinie sprzątania, zapłacimy dużo więcej. Stawka pojedynczo działającej osoby jest z reguły 50% mniejsza od tej wyznaczonej przez fachowców. To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od nas i zasobności naszego portfela.

Chcesz wiedzieć również jak wybrać pościel dla dziecka zajrzyj do artykułu “Pomagamy wybrać pościel…”