Posiadacze przydomowych basenów często zastanawiają się, co jeszcze mogą zrobić, że przedłużyć stosunkowo krótki sezon na korzystanie z basenu w Polsce i sprawić, by jeszcze przez kilka dodatkowych miesięcy móc się cieszyć kąpielą w ciepłej wodzie? Jak zaplanować ogrzewania zbiornika i co dodatkowo pomoże osłonić kąpiących się przed falami zimnego powietrza?

Praktyczne ogrzewanie basenu od A do Z

Jest przynajmniej kilka sprawdzonych metod na to, by poprzez właściwe ogrzewanie wody w basenie, wydłużyć trwający w Polsce około 4 miesięcy sezon na kąpiele. Z racji naszej strefy klimatycznej woda w zbiorniku rekreacyjnym może dość szybko robić się zimna, ale dzięki odpowiedniej technologii i urządzeniom, wcale nie musi to być uciążliwe. Do podgrzewania wody stosuje się najczęściej urządzenia opisane i dostępne w różnych wariacjach na stronie https://folkpool.pl/ogrzewanie-podgrzewacz-do-basenu/. Są to m.in takie rozwiązania, jak klasyczne wymienniki ciepła, inwertorowe pompy ciepła do basenu czy nawet najprostsze grzałki, podgrzewacze do wody.

Konkretny typ takiego urządzenia dobiera się do potrzeb konkretnego basenu: im zbiornik jest większy i im większa jest jego pojemność, tym bardziej wydajną pompę grzewczą czy wymiennik, trzeba będzie do niego dopasować. Najtańsze rozwiązania sprawdzają się do najmniejszych basenów ogrodowych, ale przy tych większych trzeba już będzie dobrze przemyśleć taki system, by instalacja rzeczywiście sprostała wymaganiom i pozwoliła na szybkie i sprawne podgrzanie wody. Innego rodzaju ogrzewanie będzie też trzeba dobrać do zbiornika, który umieszczony jest w większym oddaleniu od budynku czy domku jednorodzinnego, ponieważ z powodu tej odległości, właścicielom nieruchomości bardziej opłaci się postawienie nowej instalacji grzewczej przy basenie, niż ciągnięcie całego systemu i rur do budynku.

Zadaszenie czyli jak się odciąć od wiatru i chłodu?

Podobnie, jak i wybór ogrzewania do basenu wiąże się z różnymi technicznymi wskazówkami, które warto wziąć pod uwagę, tak i zakup zadaszenia, które skutecznie odcinałoby osoby kąpiące się od wiatru, deszczu czy śniegu, musi być przemyślany. Klasyczne zadaszenia jak np. z https://folkpool.pl/zadaszenia-basenowe-do-basenu/ mogą przyjmować różną formę i być zarówno osłoną zbiornika przez wychładzaniem się podgrzanej w nim wody, jak i osłoną całościową, która chronić będzie przed zimnem zarówno zbiornik i wodę, jak i kąpiących się w środku ludzi.

Wśród różnych rodzajów zadaszeń basenowych wyróżnić możemy: folie solarne, które stanowią najprostszy chyba sposób zasłonięcia basenu i wpływają na podtrzymanie ciepłej temperatury wody poprzez odcięcie jej od warunków zewnętrznych, a dalej rolery zwijane, przykrycia z pianki poliuretanowej (doskonale chronią przed parowaniem wody), plandeki do basenu zimowe, ale i konstrukcje budowane nad basenem (stałe lub sezonowe), np. z drewna czy pleksi, a czasem nawet ze szkła, które chronić będą kąpiących się przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i nanoszeniem do basenu liści czy śniegu.