Małe ogródki przydomowe stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Z jednej strony praktyczne, ponieważ im mniejsza powierzchnia – tym mniej pracy związanej z pielęgnacją, koszenie trawnika i pielenie chwastów ogranicza się do minimum. Z drugiej strony budzą sporo wątpliwości związanej z funkcjonalnością takiego ogrodu. Przecież chcielibyśmy mieć w nim miejsce do urządzania spotkań z przyjaciółmi, miejsce na grilla, takie w którym można odpocząć na leżaku i pobawić z dziećmi. Czy można zaprojektować ogród na małej powierzchni, aby był zarówno piękny jak i praktyczny? Odpowiedź brzmi: tak, a my podpowiadamy jak zaprojektować niewielki ogród w sposób satysfakcjonujący jego wszystkich użytkowników.

Projektowanie ogrodu a jego niewielka powierzchnia, czyli jak mądrze zaprojektować przestrzeń

Na początku warto zastanowić się jakie funkcje ma spełniać nasz ogródek. Czy chcemy aby był on oazą spokoju, czy miejscem spotkań towarzyskich. Czy posiadamy dzieci, które będą bawiły się na świeżym powietrzu. Czy mamy psa, który również będzie biegał po ogródku. Kolejną ważną kwestią jest nasz czas wolny. Ile godzin w tygodniu jesteśmy w stanie rzeczywiście poświęcić na prace pielęgnacyjne. Niestety nie ma się co oszukiwać i nawet najmniejszy ogród wymaga pracy, by wyglądał pięknie i był zadbany. Przy odpowiednim doborze gatunków, możemy jednak ograniczyć te prace do niezbędnego minimum, dlatego tak ważne jest ustalenie priorytetów. Warto wziąć pod uwagę, czy są gatunki roślin, na które domownicy są uczuleni, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli mamy małe dzieci, lepiej zrezygnować również z roślin wabiących owady. Tak przygotowani, możemy podejść do tematu projektowania naszej wymarzonej przestrzeni zielonej.

Praktyczne rozwiązania dla małej przestrzeni pozwalające stworzyć ogród marzeń

W niedużym ogródku w roli ogrodzenia idealnie sprawdzą się rośliny. Nie zamkną one optycznie przestrzeni, tak jak uczyniłoby to tradycyjne ogrodzenie w formie płotu czy siatki. Możemy do tego celu zastosować np. tuje – są łatwe w uprawie, a rosną na tyle szybko, by w ciągu zaledwie paru sezonów osłonić nas od wiatru i wzroku sąsiadów. Wybierając gatunki roślin, warto wybierać byliny — są to rośliny wieloletnie, zimujące w gruncie, dzięki czemu sadzimy je raz i cieszymy się nimi przez lata, co znacznie zmniejsza nakład pracy w ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie roślin w skrzyniach bądź donicach, które co sezon będziemy mogli ustawić w innym miejscu, wedle naszych upodobań. Taki ogród nigdy nam się nie znudzi.

Kiedy mamy małe dzieci, naturalnym jest, że chcemy urządzić im kącik zabaw. Kiedy decydujemy się na piaskownicę – warto pomysleć o przenośnej konstrukcji. Dzięki temu za kilka lat, gdy dzieci podrosną, będziemy mogli z łatwością pozbyć się niepotrzebnego elementu i zyskać dodatkową przestrzeń. Tak samo możemy postąpić w przypadku grilla. W małym ogrodzie lepiej postawić na przenośny sprzęt niż np. budować piec z cegieł, który zajmuje sporo miejsca. Dzięki tym prostym rozwiązaniom, stworzysz swoją wymarzoną przestrzeń wypoczynkową na małej powierzchni i przede wszystkim oszczędzając mnóstwo czasu na relaks.

Sprawdź również inne artykuły: Kalendarz ogrodnika, czyli przygotuj się na prace w ogrodzie!