Drewniana podłoga w naszym domu pełni zarówno wartość funkcjonalną jak i wizualną. Zapewnia nam nie tylko komfort użytkowania, ale wnosi również uczucie przytulności i ciepła, a zapach drewna i lasu o poranku jest tylko dodatkowym atutem. No dobrze, ale czy aby na pewno wiemy, w jaki sposób drewnianą podłogę w naszym domowym zaciszu powinniśmy pielęgnować, aby zawsze wyglądała pięknie i wyjątkowo? O tym słów kilka poniżej.
Do codziennego czyszczenia podłogi najlepiej jest używać szczotki, odkurzacza lub wilgotnego mopa. Należy pamiętać, aby do mycia stosować płyny dedykowane do podłogi drewnianej. Ważny jest również rodzaj wykończenia podłogi https://ragnsells.pl/w-jaki-sposob-doswietlic-pomieszczenia-w-naszym-domu/. Do podłóg lakierowanych należy stosować preparaty zawierające syntetyczne środki pielęgnacyjne pozbawione tłuszczu. Z kolei do podłóg o powierzchniach olejowanych należy pamiętać o stosowaniu środków zawierających tłuszcz. Pamiętajmy, aby przed zakupem zorientować się u naszego sprzedawcy o środkach, jakie powinny być wykorzystywane do pielęgnacji.
Należy pamiętać, że jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się pięknem i elegancją naszej drewnianej podłogi, to powinniśmy ograniczyć kontakt podłogi z piaskiem i wodą. Drewno po zetknięciu z wodą może pęcznieć prowadząc do trwałego uszkodzenia deski, z kolei piasek niszczy nasz piękny lakier.
Przeważnie w ofercie producentów podłóg zawarte są również środki czystości dedykowane do odpowiedniej powierzchni. W przypadku podłóg drewnianych do konserwacji stosowany jest preparat, który odświeża powłokę ochronną i zapewnia jednolity wygląd całej powierzchni. Jeśli chcemy osiągnąć odpowiedni efekt, powinniśmy przed użyciem środka do konserwacji dokładnie umyć podłogę, najlepiej przy użyciu środka przeznaczonego do podłóg drewnianych https://ragnsells.pl/jakie-okna-dachowe-wybrac-do-naszego-domu/. Następnie cienką warstwę preparatu nakładamy na gąbkę i równomiernie rozprowadzamy po powierzchni naszej podłogi. Pamiętajmy, aby odświeżoną powierzchnię pozostawić wolną od eksploatacji na min. 2 godziny.
Konserwacja podłóg olejowanych odbywa się w nieco inny sposób jak ma to miejsce w przypadku podłóg lakierowanych. Do pielęgnacji wykorzystujemy dedykowane oleje, które oprócz głównej funkcji, jaką jest zachowanie walorów podłogi drewnianej, chronią jej powierzchnię przed wchłanianiem brudu. Istotna jest systematyka naszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomieszczenia rzadziej uczęszczane jak pokój dzienny lub sypialnia wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych nie częściej jak dwa razy w ciągu roku. Jeśli mamy do czynienia z podłogą w takich miejscach jak restauracje lub biura, pielęgnacje należy przeprowadzać znacznie częściej https://ragnsells.pl/ile-kosztuje-i-co-sie-sklada-na-ochrone-domu-przed-zlodziejami/.
Do pielęgnacji podłóg z powierzchnią olejową stosujemy specjalistyczne mydła wraz z preparatami do codziennej pielęgnacji. Warto jest również wyposażyć się w odpowiedni zestaw naprawczy, dzięki któremu można dokonać samodzielnej renowacji naszej drewnianej podłogi w momencie wystąpienia usterki.
Dużym atutem drewnianej podłogi jest możliwość wymiany poszczególnych drewnianych komponentów zarówno w przypadku podłóg lakierowanych jak i olejowych. W przypadku dużego zużycia wierzchniej warstwy naszej podłogi warto rozważyć jej cyklinowanie i powtórne zabezpieczenie. Istotne jest, że w przypadku podłóg trzywarstwowych odnawianie możemy przeprowadzić kilkakrotnie.
Przeczytaj również: Płyty akrylowe ekstrudowane i wylewane