Rodzaj drewna na więźbę dachową
Najlepszym materiałem na więźbę dachową są drzewa iglaste. Powszechnie korzysta się z drewna świerkowego oraz sosnowego, ponieważ te dwa gatunki charakteryzują się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i stosunkowo atrakcyjną ceną. Drewno świerkowe zwykle posiada mniej sęków, co jest sporą zaletą w trakcie obróbki, jednak w przeciwieństwie do sosnowego jest trudniejsze do impregnacji.
Nieco rzadziej do budowy więźby dachowej wykorzystuje się drewno modrzewiowe. Przyczyna jest bardzo prozaiczna – zwykle jest ono droższe od sosny czy świerku i jest trudniejsze w obróbce. Ma jednak swoje zalety: charakteryzuje się dużą twardością oraz wytrzymałością, dzięki czemu jest bardzo odporny na działanie szkodników i grzybów.
Przechowywanie drewna na więźbę
Drewno na więźbę dachową powinno być odpowiednio wysuszone. Oznacza to, że jego wilgotność powinna plasować się na poziomie 15-18 procent. Powyżej 24% wilgotności drewno nie będzie nadawało się na więźbę. Pomiar wilgotności powinien być wykonany zarówno na powierzchni, jak i w przekroju poprzecznym.
Sposób przechowywania ma jednak wpływ nie tylko na wilgotność. Brak odpowiedniej wentylacji lub wystawienie na długotrwałe i silne działanie promieni słonecznych może wpłynąć negatywnie na parametry drewna. Co więcej, nieprawidłowe składowanie elementów drewnianych może przyczynić się do odkształceń. Warto spojrzeć również, czy drewno nie posiada śladów obecności szkodników bądź grzybów.
Klasa drewna
Im wyższa klasa drewna tym mniejsza ilość sęków i innych wad budowy, a co za tym idzie – lepsza jakość i wytrzymałość materiału. W większości składów budowlanych tarcice oznacza się z pomocą kolorowych kropek: niebieska oznacza klasę pierwszą, zielona – drugą, czerwona – trzecią, a żółta czwartą.
Bardzo często wytrzymałość drewna jest również określana w klasach: C18, C22, C24, C30, C35 i C40. Cyfra oznacza tu wytrzymałość na zginanie drewna o wilgotności 12% – im jest wyższa tym trwalszy jest materiał.
Impregnacja drewna na więźbę dachową
Brak odpowiedniego zabezpieczenia więźby dachowej z pomocą impregnatu zwiększa podatność materiału na zagrzybienie, atak ognia czy działalność szkodników. W efekcie drewno błyskawicznie ulega degradacji i traci nośność. Dlatego ważne jest, by impregnat był nałożony w taki sposób, by mógł dotrzeć do wnętrza belek, a nie jedynie na warstwę wierzchnią.
Najlepszym sposobem jest zanurzenie drewna w impregnacie na wiele godzin. Tańszym, jednak mniej skutecznym rozwiązaniem jest malowanie przynajmniej trzema warstwami impregnatu. Aby zweryfikować, czy drewno jest prawidłowo chronione, należy obejrzeć przekrój belki.