Czym ogrzewać z korzyścią dla portfela i środowiska? Pellet czy ekogroszek?

Nie jest tajemnicą, że ogrzewanie domu (czy też innego większego pomieszczenia) należy do tego rodzaju inwestycji, które trzeba przemyśleć pod różnymi kątami. Nie tylko ze względu na koszty, które będziemy ponosić przez co najmniej najbliższych kilka lat, ale też między innymi ze względu na wpływ danej instalacji grzewczej na środowisko. Wśród różnych rozwiązań, które są obecnie dostępne niemal na wyciągnięcie ręki, warto pamiętać o możliwości wykorzystania pelletu i ekogroszku w ogrzewaniu. Jakie są ich zalety i czym się różnią? Przyjrzyjmy się tym zagadnieniom nieco bliżej.

pellet

Środowisko ma znaczenie

Poziom zanieczyszczenia powietrza stał się w ostatnich latach jednym z głównym tematów debaty publicznej. Nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że niektóre polskie miasta znajdują się na czele mało chwalebnych rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejscowości… na świecie. W związku z tym zarówno władze centralne, jak i regionalne przyjmują w ostatnich latach szereg rozwiązań, które umożliwiają wymianę wysokoemisyjnych „kopciuchów”.
W tym zakresie rozwiązaniem mogą być kotły na ekogroszek czy pellet. Czym charakteryzują się te rodzaje paliw stałych? Przede wszystkim efektywnością i małą emisyjnością szkodliwych gazów. Ekogroszek jest produkowany na bazie wysokokalorycznego węgla kamiennego lub brunatnego. Proces przesiewania i płukania ziaren (o wielkości 5-25 mm) skutkuje dużo niższą emisyjnością niż w przypadku spalania węgla. Jeszcze większe zalety (z punktu widzenia ekologii) niesie ze sobą użytkowanie kotłów na pellet. Jest to paliwo stałe zaliczane do biomasy, które ma postać granulatu o średnicy 6-8 mm i długości do 3 cm. Produkcja dwutlenku węgla jest w tym przypadku minimalna.

Kwestia efektywności i cennika

Pod względem efektywności pelletowi o ekogroszkowi również nie można nic zarzucić. Pellet charakteryzuje się wartością opałową w przedziale 18-20 MJ/kg, co jest bardzo dobrym wynikiem. Należy dodać do tego łatwość użytkowania pieców na pellet i brak problemów z dostępem do tego paliwa.
Jak pellet wypada na tle swojego konkurenta, czyli ekogroszku? W tym przypadku mamy do czynienia z większą kalorycznością (28-30 MJ/kg), a także z niższą ceną – a dla wielu użytkowników są to podstawowe wyznaczniki, decydujące o wyborze danej formy ogrzewania. Nie można jednak przy tym zapominać, że sporo zależy od jakości kupionego paliwa. W tym zakresie trzeba mieć się na baczności, wybierając towar od sprawdzonych i polecanych producentów, skrupulatnie sprawdzając wskaźniki jakości.

ekogroszek

Pellet i ekogroszek – warto dać im szansę

W chwili obecnej coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się instalacje fotowoltaiczne, zapomina się jednak, że istnieją również inne sposoby na efektywne, tanie i ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń. Należą do nich właśnie wspomniane piece na pellet i ekogroszek, o których zresztą napisano już niemało (https://grzejemnieto.pl/ekogroszek-czy-pellet-co-wybrac-do-ogrzewania/). Jako inwestycja na lata, systemy wykorzystujące pellet czy ekogroszek są zdecydowanie warte rozważenia.