Wraz ze wzrostem świadomości ludzi dotyczących wykorzystywania odnawialnych i ekologicznych źródeł energii, coraz większą popularnością cieszy się rozwiązanie systemu paneli fotowoltaicznych, które stanowią jednocześnie duży krok w celu ochrony naszego środowiska a z drugiej strony znaczne oszczędności na rachunkach za prąd. Czym są panele fotowoltaiczne oraz ile kosztuje cała instalacje?

Na czym polega system paneli fotowoltaicznych?

Choć poszczególne modele systemów fotowoltaicznych różnią się między sobą, podstawowa zasada ich działania jest bardzo podobna. Na dachu budynku montuje się specjalne panele fotowoltaiczne, w które trafiają promienie słoneczne. Wprawdzie efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa w okresie letnim przy bezchmurnym niebie i temperaturze około 25 stopni, to pewne promienie słoneczne trafiają też w nasze panele podczas wiosny, jesieni, a nawet zimy. Wcześniej wspomniane promienie słoneczne trafiają w panele i zostają zamienione na prąd stały, który nie jest możliwy do użycia w gospodarstwie domowym. Dopiero zainstalowany inwerter, będący zawsze częścią systemu fotowoltaicznego zamienia ów prąd stały w prąd zmienny, który może być wykorzystywany do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych w naszym domu.

Ile kosztuje zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszt paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak średnie zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego, które można oszacować, analizując dotychczasowe rachunki za prąd. Poza tym istotne jest także ułożenie dachu, kierunek świata, na który panele mają być położone oraz sam producent systemu fotowoltaicznego. Oprócz samych paneli niezbędne będzie pokrycie kosztów samego montażu, a także inwertera. Zakładając jednak przeciętną sytuację, w której nasze rachunki za prąd wynoszą miesięcznie od 150 do 200 złotych, niezbędne będzie zakup instalacji o wielkości około 3 – 4 kW, co stanowi 10 paneli. Każdy panel w cenie od 500 do 700 złotych za sztukę jest wydatkiem podstawowym. Dodatkowo niezbędne jest dokupienie inwertera, okablowania, a także opłacanie montażu całej instalacji. Sumarycznie taka inwestycja może wynieść od 20 do 25 tysięcy złotych w zależności od producenta instalacji oraz kosztów montażu. Dobrą wiadomością jest jednak możliwość uzyskania dofinansowania instalacji fotowoltaicznej za pośrednictwem rządowego programu Mój Prąd, w ramach którego można otrzymać aż 5 tysięcy złotych dotacji do instalacji,

Jakie są zalety związane z posiadaniem takiej instalacji w swoim domu?

Instalacja systemu fotowoltaicznego stanowi długoterminową inwestycję, która po kilkunastu, a nawet kilku latach zwróci się w niskich rachunkach za energię elektryczną. W sprzyjających warunkach nadmiar energii elektrycznej wygenerowanej przez system może być odesłany do dostawcy prądu i odebrany w momencie, gdy znajdziemy potrzebę jego zastosowania. To sprawia, iż system pozwala nam na skuteczne zarządzania nadwyżkami oraz wykorzystywanie ich zamiast energii elektrycznej od dostawcy. Ponadto panele fotowoltaiczne to system wykorzystujący odnawialne źródła energii, co przyczynia się do poprawy stanu środowiska w naszej najbliższej okolicy.