Wybór odpowiedniego ogrzewania to kwestia bardzo często poruszana przez ludzi posiadających własne domy. Dzieje się tak dlatego, że każdy chce wybrać najskuteczniejszą metodę, która da ciepło oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Czasami bez namysłu podejmujemy nieodpowiednie decyzje, posiłkując się wiedzą zdobytą od znajomych. Jednak sposób ogrzewania powinien być przede wszystkim dopasowany do naszego metrażu. Jaka metoda jest najbardziej opłacalna, kiedy powierzchnia naszego domu parterowego to około 150 m2?

Najpopularniejsze sposoby ogrzewania i ich ceny

Istnieje kilka popularnych sposobów na ogrzewanie domu. Oto kilka z nich:

Pompa ciepła

Pompa ciepła to najbardziej innowacyjna metoda ogrzewania domu. W przypadku nieruchomości parterowej o powierzchni 150 m2 będzie to odpowiedni wybór. To dosyć duży metraż, który potrzebuje większej ilości energii do skutecznego ogrzania. Pompa ciepła pobiera ją z wnętrza ziemi, zużywając do tego jedynie niewielkie ilości prądu. To bardzo ekologiczny i oszczędny sposób. Minusem tej metody jest to, że jest rozwiązaniem najbardziej kosztownym pod względem zakupu i instalacji. Należy więc więcej zainwestować, aby cieszyć się niższymi rachunkami.

Ogrzewanie drewnem opałowym 

Drewno opałowe to dość powszechny i tradycyjny sposób ogrzewania domu. Jednak przy tak dużym metrażu jak 150 m2 może nie być najlepszym wyborem. Szybkie spalanie drewna sprawia, że potrzebujemy jego zauważalnie większej ilości. Rozbieżność cenowa jest dość spora i przy najtańszym rodzaju drewna koszt jednego sezonu grzewczego to niecałe 900 zł. Jednak praca, którą trzeba włożyć w przygotowanie opału nie wynagradza nam tych oszczędności. Drewno należy sezonować i rąbać na co trzeba poświęcać naprawdę sporo czasu i energii.

Ogrzewanie węglem 

Ogrzewanie węglem budzi spore kontrowersje. Jego spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska. Mimo to wciąż wiele ludzi decyduje się na taki sposób ogrzewania. Długie spalanie węgla sprawia, że jest dość wydajny w porównaniu do drewna. Jednak ten sposób podobnie jak drewno opałowe wymaga wiele pracy. Przede wszystkim uciążliwa jest obsługa pieca oraz składowanie węgla. Nie jest także to tak oszczędne jak pompa ciepła.

Gaz ziemny 

O gazie ziemnym mówi się jako o jednej z najdroższych metod. Jednak koszt ogrzania domu będzie niewiele większy od tego, który osiągamy podczas ogrzewania węglem. Wyniesie nas to około 1700 złotych za cały sezon grzewczy. Ceny gazu są bardzo rozchwiane, więc ciężko podać dokładną kwotę. Z pewnością jest to jedna z wygodniejszych metod, ponieważ nie wymaga wkładu naszej energii. Minusem jest fakt, że podłączenie gazu do działki niekiedy jest bardzo drogie. Z tego względu najwięcej zyskują na tym osoby, które zakupiły działkę (bądź dom) z gotowym przyłączem do miejskiej sieci.

Olej opałowy

Wiele ludzi nawet nie słyszało o tej metodzie ogrzewania. Nic dziwnego, że o oleju opałowym niewiele się mówi, ponieważ jest on horrendalnie drogi. Do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 będziemy potrzebowali ponad 3 tysięcy złotych! Jest to ogromna suma porównując ją do innych metod i właśnie dlatego nikt obecnie nie bierze tej opcji pod uwagę.

Jakie ogrzewanie będzie najlepsze?

Jeśli mamy dom parterowy o powierzchni 150 m2, powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię wyboru metody ogrzewania. To duży metraż, który przy wyborze niewłaściwego sposobu będzie generował ogromne wydatki. Warto zainwestować większą ilość pieniędzy w instalację pompy ciepła, która w przyszłości sprawi, że nie wydamy na ogrzewanie zbyt dużej pieniędzy. Powinniśmy wziąć pod uwagę również to, ile pracy będziemy musieli wykonać, jeśli zdecydujemy się na węgiel lub drewno.

Chcesz wiedzieć również jak wybrać pościel dla dziecka zajrzyj do artykułu “Pomagamy wybrać pościel…”. Sprawdź również zasady wykończenia wnętrz oraz Meble skandynawskie i ich popularność – wszystko, co trzeba wiedzieć