Tynkowanie elewacji budynków, bez względu na to, czy są to nieruchomości przeznaczone pod zamieszkanie, magazyn, biuro czy powierzchnie gospodarcze wymaga odpowiedniego przygotowania. Jedną z pierwszych decyzji jest postanowienie czy tynkować daną powierzchnię ręcznie czy z wykorzystaniem odpowiednich do tego urządzeń? Samodzielnie czy wybierając właściwego fachowca?

Tynkowanie maszynowe kontra ręczne

Tynkowanie ręczne to zdecydowanie opcja dla osób, które się na tym znają. Poza wyborem odpowiedniego gruntu, tynku i akcesoriów do samodzielnego jego nakładania, należy również posiadać konkretne umiejętności budowlane. Bez tego może okazać się, że położony tynk odpadnie po kilku tygodniach lub zmarnujemy materiał tynkowy i w ogóle nie będzie się on trzymał ściany. Wprawdzie w internecie można znaleźć wiele instrukcji co do tego, jak tynkować samodzielnie, ale należy tu pamiętać, że są one szykowane przez fachowców, którzy tej czynności poświęcili lata. Odtworzenie ich działań może być niezwykle trudne.

Tynkowanie maszynowe skupia się natomiast na dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze wykorzystuje się do niego profesjonalne maszyny równo rozprowadzające masę tynkową po ścianach, a po drugie nakładane przez profesjonalistów daje gwarancję wieloletniej wytrzymałości i idealnego trzymania się ścian. Dodatkowo decydując się na tą zautomatyzowaną formę warto pamiętać o wyborze odpowiednich tynków do danej powierzchni. Tynkowanie maszynowe ogranicza własny czas pracy na rzecz działania fachowców i daje stuprocentową pewność szybkiego i efektywnego ukończenia prac. Ta opcja jest stworzona dla tych, którzy nie mają ani czasu, ani chęci na samodzielne kombinowanie z nakładaniem tynku.

Podstawowe rodzaje tynków maszynowych

Wybierając tynki maszynowe należy upewnić się czy ich struktura jest odpowiednia do tynkowanej powierzchni. Nieco innego materiału mogą wymagać ściany starych, przedwojennych kamienic, które mają inny stopień wchłaniania i twardości, a innego elewacje nowoczesnych budynków. Wśród podstawowych typów tynków maszynowych wyróżniamy tynki cementowo-wapienne, gipsowe oraz utwardzane. Cementowo-wapienne mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i cechuje je wysoka wodoodporność. Dodatkowo dobrze tłumią hałasy i długo utrzymuje się dzięki nim ciepło pomieszczeń dlatego sprawdzają się w pralniach, łazienkach, suszarniach i innych pomieszczeń narażonych na podwyższoną wilgoć. Tynki maszynowe gipsowe są jednymi z tańszych i najbardziej popularnych. Dobrze chłoną wilgoć i sprawnie wspomagają regulowanie jej poziomu w tynkowanych powierzchniach. Główne zastosowanie znajdują wewnątrz budynków. I ostatni, trzeci typ, czyli tynki utwardzane to nic innego jak tynki gipsowe o wzmocnionej strukturze, dzięki której są mniej podatne na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je w budynkach publicznych np. szpitalach, urzędach, szkołach czy na klatkach schodowych.

.

Sprawdź również inne artykuły: Kalendarz ogrodnika, czyli przygotuj się na prace w ogrodzie!