Znaleźliśmy się obecnie w czasach kryzysu spowodowanego globalną pandemią koronawirusa. Wiele osób marzy, aby wykorzystać obecną sytuację i zwiększyć zasób swojego portfela inwestycyjnego.
Istnieje wiele możliwości zainwestowania posiadanych środków. Należy jednak pamiętać co
Możliwych dróg jest wiele. Możemy wybierać między zakupem funduszy inwestycyjnych, wyborem obligacji Skarbu Państwa, założeniem konta maklerskiego i tradingiem na rynku akcji. Skupmy się jednak na czymś innym i zadajmy sobie ważne pytanie, co w obecnych czasach jest lepszym wyborem – inwestycja w nieruchomości czy kryptowaluty?

Kryptowaluty:

Najpierw na tapet weźmy kryptowaluty. Jest to pieniądz wirtualny, który w niektórych krajach stanowi uregulowany prawnie środek płatniczy. Inwestycja w kryptowaluty w ostatnimi czasy cieszy się wielką popularnością. Wyobraźnie inwestorów rozbudza wizja ogromnego zysku i stóp zwrotu, które ich zdaniem poszybują pod niebiosa. Fascynuje ich zmienność kursu i wirtualność ich funkcjonowania.
Gdy słyszymy kryptowaluty, myślimy Bitcoin. Jednak niech nas to nie zmyli, istnieje ponad 4000 kryptowalut. Ich zakup jest dziecinnie prosty, można to zrobić na wiele sposobów: w internetowym kantorze, przy użyciu krypto-koparek, oraz poprzez jedną z renomowanych giełd itd. Kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i wyjątkowo łatwe. Niebagatelną zaletą jest niska kwota wejścia w inwestycję i łatwa ich zbywalność.

Nieruchomości:

Jak wygląda, natomiast sprawa z inwestycją w nieruchomości. Tu sprawy mają się dwojako, z jednej bowiem strony próg wejścia w inwestycję jest znacznie trudniejszy niż to miało miejsce przy omawianym wcześniej Bitcoinie. Sam zakup w znacznej większości przypadków przekracza sto tysięcy złotych. Taka decyzja na ogół wiąże się zaś z koniecznością skredytowania całości inwestycji. Jeśli pod uwagę weźmiemy zakup pod wynajem to dużo korzystniej wygląda to w momencie posiadania stricte kapitału własnego – wtedy sprawy mają się dużo korzystniej, a osiągane z najmu dochody stanowią naszą stopę zwrotu.

Inwestowanie w nieruchomości może przybrać również inny wymiar, a mianowicie flippowanie w nieruchomościach. Pojęcie to oznacza zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej, dokonanie remontu (odświeżenie lokalu), a następnie jak najszybsza jego sprzedaż z zyskiem. Ważny jest czas, aby inwestycja nie generowała dodatkowych kosztów.
Dysponując wolnymi środkami, mamy możliwość realizacji jeszcze jednego sposobu inwestycji. Mianowicie, zakupu gruntów i oczekiwanie na wzrost cen, który w obecnych warunkach i tak nadejdzie.

Podsumowanie:

Reasumując, inwestowanie w nieruchomości jest dobrym i pewnym sposobem na ulokowanie swoich środków. Przy właściwym zaplanowaniu całego przedsięwzięcia możemy czerpać z tej działalności zyski przez długie lata. Nie wszyscy dysponują jednak wystarczającym kapitałem, aby móc o tym myśleć. Kwestia kryptowalut ma się inaczej, bowiem sam ich zakup jest banalnie prosty, jednak ich posiadanie, nie gwarantuje zysków. Bardzo łatwo można ulec pokusie i w nierozsądny sposób roztrwonić wszystkie posiadane środki.

 

Chcesz wiedzieć również jak wybrać pościel dla dziecka zajrzyj do artykułu “Pomagamy wybrać pościel…”